OBRAZ ŚWIĘTEJ RODZINY Z ENFIELD

Dnia 18 kwietnia 2021 roku KsiÄ…dz PraÅ‚at Stefan Wylężek, Rektor Polskiej Misji Katolickiej, uroczyÅ›cie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ obraz Å›wiÄ™tej Rodziny, namalowany na specjalne zamówienie dla naszej wspólnoty parafialnej przez artystÄ™ malarza Marcina Uliarczyka. Obraz zostaÅ‚ ufundowany przez KsiÄ™dza Proboszcza Macieja MichaÅ‚ka, jako dar dla parafii ÅšwiÄ™tej Rodziny w Enfield.

Kompozycja obrazu nawiÄ…zuje do naszego parafialnego logo i wpisuje siÄ™ we wspóÅ‚czesny typ ikonograficzny Å›wiÄ™tej Rodziny. Na pÅ‚aszczyźnie symbolicznej obraz czerpie z bogactwa tradycji kanonu sztuki ikonopisarskiej, jednoczeÅ›nie ilustruje życie polskich rodzin na emigracji.

Obraz przedstawia Pana Jezusa, NajÅ›wiÄ™tszÄ… MaryjÄ™ PannÄ™ i ÅšwiÄ™tego Józefa. CentralnÄ… postaciÄ… jest Chrystus o dzieciÄ™cej fizjonomii, okreÅ›lanej w ikonografii jako Emmanuel, czyli „Bóg z nami”. On skupia gÅ‚ównÄ… uwagÄ™ widza, co jeszcze bardziej jest spotÄ™gowane przez to, że Jego twarz znajduje siÄ™ na przeciÄ™ciu przekÄ…tnych obrazu. Po obu bokach Jezusa na drugim planie zostaÅ‚y umieszczone postaci Maryi i Józefa. Kompozycja sytuujÄ…ca Syna Bożego w centrum ÅšwiÄ™tej Rodziny ma również gÅ‚Ä™bokie znaczenie teologiczne i symboliczne. Aby rodzina mogÅ‚a być Å›wiÄ™tÄ… musi koniecznie postawić Boga w centrum swojego życia, wtedy bÄ™dzie zdolna do speÅ‚nienia swojej misji: przyjÄ™cia życia i stworzenie warunków do jego rozwoju.

ÅšwiÄ™ty Józef umieszczony zostaÅ‚ po lewej stronie Pana Jezusa. Przedstawiony jest w pozycji stojÄ…cej, w delikatnym ukÅ‚onie. Jego postawa wyraża pokorÄ™ wobec tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, gotowość sÅ‚użby i posÅ‚uszeÅ„stwo. Józef caÅ‚Ä… uwagÄ™ skupia na Bogu, co doskonale ilustruje Jego spojrzenie peÅ‚ne miÅ‚oÅ›ci i troski. Jest w Nim też gotowość do dziaÅ‚ania, a odzwierciedla to gest Jego rÄ™ki, gotowej do ochrony Jezusa. Oddanie siebie Bogu, posÅ‚uszeÅ„stwo Jego woli, wsÅ‚uchanie siÄ™ w Jego sÅ‚owa – to wszystko obleczone jest w symboliczny jÄ™zyk koloru. BrÄ…zowa szata wyraża pokorÄ™ i ulegÅ‚ość ÅšwiÄ™tego. BrÄ…z to też kolor ziemi. W ikonografii oznacza to co ziemskie, materialne i ludzkie, symbolizuje wiÄ™c Jego czysto ludzkÄ… naturÄ™, z którÄ… musiaÅ‚ siÄ™ wielokrotnie zmagać. ÅšwiÄ™ty Józef z naszego obrazu jest mężczyznÄ… z krwi i koÅ›ci, wsÅ‚uchanym i zapatrzonym w Boga, dbajÄ…cym o swojÄ… RodzinÄ™, ale też czÅ‚owiekiem który mocowaÅ‚ siÄ™ ze swojÄ… grzesznoÅ›ciÄ…. Jest namalowany z niezwykÅ‚Ä… prostotÄ…, co koresponduje ze wspóÅ‚czesnÄ… estetykÄ…. Nawet nimb, który przypomina o chwale Å›wiÄ™toÅ›ci jest zwyczajny, w kolorze ziemi.

Obok ÅšwiÄ™tego Józefa, po prawej stronie Syna Bożego stoi Maryja. Jej wizerunek nawiÄ…zuje, choć nie wprost, do najstarszego i najpopularniejszego typu ikonograficznego, znanego jako Hodegetria co z greki oznacza <WskazujÄ…ca DrogÄ™> (w tym kontekÅ›cie drogÄ™ do zbawienia, która wiedzie przez Chrystusa). Gestem dÅ‚oni pokazuje jedynego Zbawiciela Å›wiata - Jezusa, który jest „drogÄ…, prawdÄ… i życiem”(J 14,6). Maryja ma na sobie bordowo-brÄ…zowy pÅ‚aszcz. Jest to zwyczajne, codzienne, wrÄ™cz robocze ubranie. Jedynie bÅ‚Ä™kitny skrawek rÄ™kawa sukni przypomina przynależność Maryi do sfer nieba, Jej duchowość i mistyczność, Jej relacjÄ™ z TrójcÄ… ÅšwiÄ™tÄ…. Na gÅ‚owie nosi krótki biaÅ‚y welon, który jest symbolem czystoÅ›ci, ale też wybrania przez Boga na MatkÄ™ Syna Bożego. DÅ‚ugość welonu Maryi wskazuje, że jest ona również zwyczajnÄ… żonÄ… i matkÄ…. Pod welonem widać Jej piÄ™kne, dÅ‚ugie rozpuszczone wÅ‚osy, co nie jest typowe dla ikony, ale jeszcze bardziej osadza obraz we wspóÅ‚czesnoÅ›ci. I Jej gÅ‚owÄ™ okala zwyczajny nimb, w brÄ…zowym odcieniu, podobnie jak u ÅšwiÄ™tego Józefa. Na twarzy Maryi rysuje siÄ™ delikatny uÅ›miech, który podkreÅ›la pewność Jej wyboru. Maryja z obrazu z Enfield patrzy w nasze oczy. Widzi nasze radoÅ›ci i smutki, sukcesy i porażki, nasze codzienne życie i tÄ™sknoty. Jest dziewczynÄ…, matkÄ… i żonÄ…. Jest kobietÄ…, która w Kanie Galilejskiej zauważyÅ‚a, że zabrakÅ‚o wina, która zaprasza nas do zaufania Bogu, mówiÄ…c: „Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie.”(J 2,5).

Jezus Chrystus stoi na pierwszym planie z rozÅ‚ożonymi rÄ™koma. Tym gestem przygarnia tych, których woÅ‚a do swojego Serca: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteÅ›cie, a Ja was pokrzepiÄ™.” (Mt 11,28). Szeroko rozÅ‚ożone dÅ‚onie to też zapowiedź ofiary na krzyżu, to tam z Jego przebitego boku narodziÅ‚ siÄ™ KoÅ›cióÅ‚. WokóÅ‚ gÅ‚owy Zbawiciela namalowany jest nimb z wpisanym znakiem krzyża, taki nimb na ikonie może mieć jedynie któraÅ› z Osób Trójcy ÅšwiÄ™tej. Szata Pana Jezusa ma kolor biaÅ‚y, który symbolizuje chwaÅ‚Ä™ i moc Bożą. Wyraża też niewinność Chrystusa i Jego BoskÄ… naturÄ™. Ta biel przywoÅ‚uje również biaÅ‚Ä… szatÄ™ otrzymanÄ… na chrzcie Å›wiÄ™tym jako symbol naszego zanurzenia w Jezusie Chrystusie. Czerwony pÅ‚aszcz Zbawiciela wskazujÄ™ na Jego królewskÄ… godność. Oznacza też czÅ‚owieczeÅ„stwo Jezusa, Jego mÄ™kÄ™, krew i cierpienie, także ludzkÄ… naturÄ™. Biel i czerwieÅ„ to obraz Chrystusa, który bÄ™dÄ…c Bogiem jest prawdziwym czÅ‚owiekiem.

ÅšwiÄ™ta Rodzina wybraÅ‚a sobie naszÄ… wspólnotÄ™, by być naszymi Patronami. Podobnie jak Rodziny naszej parafii poznaÅ‚a smak życia na emigracji. Zapraszam do kontemplacji obrazu ÅšwiÄ™tej Rodziny z Enfield. Niech bÄ™dzie ona dla nas wzorem i umocnieniem. Tutaj czekajÄ… na nas otwarte ramiona Zbawiciela.

1 stycznia 2023 roku zostaÅ‚y naÅ‚ożone i pobÅ‚ogosÅ‚awione zÅ‚ote obrÄ…czki Maryi i ÅšwiÄ™tego Józefa na obrazie ÅšwiÄ™tej Rodziny z Enfield. ObrÄ…czki wykonaÅ‚ zÅ‚otnik Grzegorz GÅ‚os z obrÄ…czek i zÅ‚ota ofiarowanego przez Parafian i Proboszcza. To niezwykÅ‚e wydarzenie byÅ‚o zwieÅ„czeniem trzydniowego parafialnego Å›wiÄ™ta. NaszÄ… parafiÄ™ budujÄ… gÅ‚ównie mÅ‚odsze i starsze małżeÅ„stwa z dziećmi. Niech ÅšwiÄ™ci Małżonkowie z Nazaretu patronujÄ… naszym rodzinom.

parafia-enfield-obraz-sw-rodziny-rings.jpg