top of page

PARAFIA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIE MA MOŻLIWOŚCI WYNAJMOWANIA NOCLEGÓW!

Parafia Świętej Rodziny jest jedną z placówek podległych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Powstała we wrześniu 2011 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie rozwijającej się społeczności polskiej mieszkającej w północnym Londynie. Założycielem i pierwszym proboszczem parafii był duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej ksiądz Krzysztof Chaim. Od września 2019 roku funkcję proboszcza objął ksiądz Maciej Michałek.

Wezwanie naszej parafii pochodzi od nazwy Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, które to gościło nas w swoich progach przez pierwsze dziesięć lat istnienia naszej wspólnoty parafialnej. Od 17 lutego 2021 parafia Świętej Rodziny zmieniła adres i obecnie dzieli kaplicę wraz ze wspólnotą angielską z Holtwhites Hill (Our Lady of Walsingham & the English Martyrs Parish). Przeprowadzka do nowego miejsca pozwoliła nam przetrwać w trudnych warunkach pandemicznych, a także otworzyła przed nami nowe możliwości. Przede wszystkim możemy częściej gromadzić się na Mszach świętych w języku polskim, bo aż przez pięć dni w tygodniu: od środy do niedzieli (porządek Mszy św. i nabożeństw), korzystamy z pięknego ogrodu i posiadamy pomieszczenie biurowe oraz parking, ponadto w miejscu tym możemy organizować różne wydarzenia parafialne bez konieczności dodatkowego wynajmowania pomieszczeń. Mamy realny wpływ na wygląd naszej kaplicy i zyskaliśmy zupełną niezależność działania.

21 marca 2021, w Roku Świętego Józefa, nasza parafia w sposób uroczysty została ofiarowana Opiekunowi Świętej Rodziny, a w kwietniu 2021 roku w naszej kaplicy zawisł obraz Świętej Rodziny z Enfield, który został namalowany na specjalne zamówienie dla naszej parafii. Chciejmy dbać o to miejsce, by każdy mógł się tutaj dobrze czuć. Zapraszam wszystkich do współtworzenia naszej wspólnoty parafialnej.​​

NASZ ADRES

parafia enfield polska msza

Rzymskokatolicka Parafia Świętej Rodziny

71 John Gooch Dr

Enfield EN2 8HG

Holtwhites Hill

POLSKA MISJA KATOLICKA W ANGLII i WALII

Historia Polskiej Misji Katolickiej sięga jednak znacznie wcześniej. Emigracja z Polski na Wyspy Brytyjskie datuje się od roku 1831. Po nieudanych powstaniach narodowych Polacy szukali tu schronienia z powodów politycznych i ekonomicznych. Od samego początku podejmowane były próby objęcia Polaków polską opieką duszpasterską.

 

W 1894 roku duszpasterska opieka nad Polakami została ostatecznie sformalizowana. Kardynał Herbert Vaughne, ówczesny arcybiskup Westminster'u zaprosił bł. Franciszkę Siedliską, fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i ich ojca duchowego, ks. Lecherta, aby założyli stałą misję polską i zaopiekowali się Polakami.
 

Obecnie Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowości, w których regularnie odprawiana jest Msza święta w języku polskim. Ponad 100 kapłanów sprawuje posługę duszpasterską w strukturach Misji, otaczając rodaków opieką duszpasterską i duchowym wsparciem. 

Patronką Polskiej Misji Katolickiej jest bł. Franciszka Siedliska. Wspomnienie liturgiczne: 25 listopada.

​​ 

Źródło: http://www.pcmew.org

bottom of page