PARAFIA ŚWIĘTEJ RODZINY

NIE MA MOÅ»LIWOÅšCI WYNAJMOWANIA NOCLEGÓW!

Parafia ÅšwiÄ™tej Rodziny jest jednÄ… z placówek podlegÅ‚ych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. PowstaÅ‚a we wrzeÅ›niu 2011 roku jako odpowiedź na zapotrzebowanie rozwijajÄ…cej siÄ™ spoÅ‚ecznoÅ›ci polskiej mieszkajÄ…cej w póÅ‚nocnym Londynie. ZaÅ‚ożycielem i pierwszym proboszczem parafii byÅ‚ duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej ksiÄ…dz Krzysztof Chaim. Od wrzeÅ›nia 2019 roku funkcjÄ™ proboszcza objÄ…Å‚ ksiÄ…dz Maciej MichaÅ‚ek.

Wezwanie naszej parafii pochodzi od nazwy Zgromadzenia Sióstr NajÅ›wiÄ™tszej Rodziny z Nazaretu, które to goÅ›ciÅ‚o nas w swoich progach przez pierwsze dziesięć lat istnienia naszej wspólnoty parafialnej. Od 17 lutego 2021 parafia ÅšwiÄ™tej Rodziny zmieniÅ‚a adres i obecnie dzieli kaplicÄ™ wraz ze wspólnotÄ… angielskÄ… z Holtwhites Hill (Our Lady of Walsingham & the English Martyrs Parish). Przeprowadzka do nowego miejsca pozwoliÅ‚a nam przetrwać w trudnych warunkach pandemicznych, a także otworzyÅ‚a przed nami nowe możliwoÅ›ci. Przede wszystkim możemy częściej gromadzić siÄ™ na Mszach Å›wiÄ™tych w jÄ™zyku polskim, bo aż przez pięć dni w tygodniu: od Å›rody do niedzieli (porzÄ…dek Mszy Å›w. i nabożeÅ„stw), korzystamy z piÄ™knego ogrodu i posiadamy pomieszczenie biurowe oraz parking, ponadto w miejscu tym możemy organizować różne wydarzenia parafialne bez koniecznoÅ›ci dodatkowego wynajmowania pomieszczeÅ„. Mamy realny wpÅ‚yw na wyglÄ…d naszej kaplicy i zyskaliÅ›my zupeÅ‚nÄ… niezależność dziaÅ‚ania.

21 marca 2021, w Roku ÅšwiÄ™tego Józefa, nasza parafia w sposób uroczysty zostaÅ‚a ofiarowana Opiekunowi ÅšwiÄ™tej Rodziny, a w kwietniu 2021 roku w naszej kaplicy zawisÅ‚ obraz ÅšwiÄ™tej Rodziny z Enfield, który zostaÅ‚ namalowany na specjalne zamówienie dla naszej parafii. Chciejmy dbać o to miejsce, by każdy mógÅ‚ siÄ™ tutaj dobrze czuć. Zapraszam wszystkich do wspóÅ‚tworzenia naszej wspólnoty parafialnej.​​

NASZ ADRES

parafia enfield polska msza

Rzymskokatolicka Parafia ÅšwiÄ™tej Rodziny

71 John Gooch Dr

Enfield EN2 8HG

Holtwhites Hill

POLSKA MISJA KATOLICKA W ANGLII i WALII

Historia Polskiej Misji Katolickiej siÄ™ga jednak znacznie wczeÅ›niej. Emigracja z Polski na Wyspy Brytyjskie datuje siÄ™ od roku 1831. Po nieudanych powstaniach narodowych Polacy szukali tu schronienia z powodów politycznych i ekonomicznych. Od samego poczÄ…tku podejmowane byÅ‚y próby objÄ™cia Polaków polskÄ… opiekÄ… duszpasterskÄ….

W 1894 roku duszpasterska opieka nad Polakami zostaÅ‚a ostatecznie sformalizowana. KardynaÅ‚ Herbert Vaughne, ówczesny arcybiskup Westminster'u zaprosiÅ‚ bÅ‚. FranciszkÄ™ SiedliskÄ…, fundatorkÄ™ Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i ich ojca duchowego, ks. Lecherta, aby zaÅ‚ożyli staÅ‚Ä… misjÄ™ polskÄ… i zaopiekowali siÄ™ Polakami.

Obecnie Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii obejmuje blisko 70 parafii i ponad 200 miejscowoÅ›ci, w których regularnie odprawiana jest Msza Å›wiÄ™ta w jÄ™zyku polskim. Ponad 100 kapÅ‚anów sprawuje posÅ‚ugÄ™ duszpasterskÄ… w strukturach Misji, otaczajÄ…c rodaków opiekÄ… duszpasterskÄ… i duchowym wsparciem.

Patronką Polskiej Misji Katolickiej jest bł. Franciszka Siedliska. Wspomnienie liturgiczne: 25 listopada.

​​​ â€‹

ŹródÅ‚o: http://www.pcmew.org