Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu

​Zgromadzenie Nazaretanek, bo tak potocznie o nich mówimy (skrót CSFN - Congregatio Sororum Sacrae Familiae de Nazareth) to żeńskie katolickie zgromadzenie zakonne założone przez Franciszkę Siedliską.

Duchowość nazaretańska jest zakorzeniona w ewangelicznym przesłaniu miłości i wyrażona uważnym wsłuchiwaniem się w głos Boga mówiącego przez osoby i wydarzenia codziennego życia oraz przeżywana w ludzkich doświadczeniach każdego dnia. Najświętsza Rodzina z Nazaretu jest wzorem, który inspiruje siostry pięknem zwyczajnego życia przeżywanego w głębokiej wierze i zażyłości z Jezusem, Bogiem obecnym w każdym człowieku. Duchowość Zgromadzenia, w pełni osadzona w ludzkim doświadczeniu, jest mistyką zwyczajności, drogą życia kontemplatywnego, dzięki któremu stopniowo i coraz pełniej siostry potrafią odkrywać i wskazywać innym ukrytą twarz Boga oraz głosić światu Królestwo Bożej Miłości.

Nazaretanki z Enfield

Klasztor Sióstr Nazaretanek w Anglii znajduje się w Enfield przy 52 London Road.

Przełożoną klasztoru jest Siostra Bożena Anna Flak, która wraz z siostrami wspiera i rozwija naszą Parafię.

Założycielka Zgromadzenia i Patronka PMK w Anglii i Walii

Franciszka Siedliska (imię zakonne Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza; ur. 12 listopada 1842 w Roszkowej Woli, zm. 21 listopada 1902 w Rzymie) — zakonnica, błogosławiona, założycielka Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, tercjarka franciszkańska.

Urodziła się 12 listopada 1842 w ziemiańskiej rodzinie w Roszkowej Woli koło Nowego Miasta nad Pilicą. Z czasem przeniosła się do miejscowości Żdżary. Ciężka choroba wypełniła jej lata dzieciństwa. Otrzymała staranne i solidne wychowanie w domu. Nieśmiała, łagodna, ciągle cierpiąca, pragnęła wstąpić do klasztoru, jednak sprzeciw ojca opóźnił tę decyzję. Jej matka również była chorowita, a brat – Adam zmarł młodo, najprawdopodobniej w wyniku jakiegoś wypadku.

Zakonnicą została dopiero w 1870. Najpierw jako tercjarka franciszkańska, potem jako twórczyni i organizatorka nowego zgromadzenia zakonnego Najświętszej Rodziny z Nazaretu – nazaretanek (1873). Przyjęła imię zakonne Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza.

Zgromadzenie podjęło pracę w szkołach, sierocińcach, ochronkach, internatach – w Rzymie, Stanach Zjednoczonych, Paryżu, Londynie, Krakowie, Częstochowie, Lwowie.

Zmarła 21 listopada 1902 w Rzymie.

Została beatyfikowana przez Jana Pawła II 23 kwietnia 1989.

Założycielka Zgromadzenia Nazaretanek

bł. Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza