Parafia pw. Świętej Rodziny

Parafia pw. Świętej Rodziny jest jedną z placówek podległych Polskiej Misji Katolickiej. Powstała we wrześniu 2011 r.  jako odpowiedź na zapotrzebowanie rozwijającej się społeczności polskiej mieszkającej w północnym Londynie. Założycielem i proboszczem parafii jest duszpasterz Polskiej Misji Katolickiej ksiądz Krzysztof Chaim.

Parafia swoją nazwę przyjęła od nazwy zakonu Najświętszej Rodziny z Nazaretu, który wspiera nas i współpracuje z nami od samego początku.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii

​Historia Polskiej Misji Katolickiej sięga jednak znacznie wcześniej. Emigracja z Polski na Wyspy Brytyjskie datuje się od roku 1831. Po nieudanych powstaniach w 1831 r., 1848 r., 1863 r. i 1905 r. Polacy szukali tu schronienia z powodów politycznych i ekonomicznych. Od samego początku podejmowane były próby objęcia Polaków polską opieką duszpasterską.

W 1894 roku duszpasterska opieka nad Polakami została ostatecznie sformalizowana. Kardynał Herbert Vaughne, ówczesny arcybiskup Westminster’u, zatroskany o los i potrzeby religijne Polaków zaprosił Matkę Franiszkę Siedliską, fundatorkę Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek i ich ojca duchownego, ks. Lecherta, aby założyli stałą misję polską i zaopiekowali się Polakami. Z Matką Siedliską przyjechały wtedy dwie siostry i założyły pierwszą polską szkółkę.

Poświęcenie pierwszej polskiej świątyni na Wyspach Brytyjskich odbyło się 30 października 1930 roku dokonanego przez Ks. Kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski w obecności kardynała arcybiskupa Bourne.

Przystąpienie Polski do Europy zapoczątkowało nowy rozdział w historii polskiego duszpasterstwa na wyspach Brytyjskich. Zapełniły się po brzegi polskie kościoły, odżywają prowincjonalne parafie zamierające z powodu braku Polaków, powstają nowe polskie ośrodki duszpasterskie.​

Obecnie w sytuacji, gdy stara niepodległościowa emigracja szybko odchodzi do Pana, kluczowym zadaniem jest przejęcie odpowiedzialności za utrzymanie polskich parafii przez nowe pokolenie. Chociaż polskie kościoły przepełnione są po brzegi, procent Polaków mieszkających w Anglii i uczęszczajacych do kościoła szacuje się na 10 %. Przed Polska Misją Katolicką staje potężne wezwanie dotarcia do pozostałych 90%.

Lista duszpasterzy Polskiej Misji Katolickiej​​​​​

Źródło: http://www.pcmew.org